Matěj Krupčík

Vzestup po úrovních vědomí

Autor: David R. Hawkind

Hodnocení: 4,5/5

Jak už název napovídá, autor se v knize zabývá lidským vědomím a popisuje, jak je vědomí možné měřit. Každá úroveň vědomí je spojená s jistým chováním a myšlením. Autor popisuje cestu od nejnižších úrovní jako je zoufalství a stud (20), přes odvahu (200), lásku (500) až po stavy osvícení (600-1000).

Na knize je nesmírně zajímavé to, že se při čtení každý čtenář najde přesně v té své, ve které se aktuálně nachází a zároveň popisuje, jakým způsobem je možné se dostat na vyšší úrovně, které zásadně a pozitivně ovlivní náš život.

Nebudu ale lhát, tato kniha není pro každého. Čtení prvních 50 stran bylo neskutečně náročné. Je to kniha na pokraji psychologie, duchovna, vesmírných zákonů až k hranicím chápání.

Každopádně ale jedna z těch neobyčejnějších.

 

Vybrané pasáže z knihy

Na postojích je dobře vidět, jak velký dopad mají jednotlivé úrovně vědomí na vnímání člověka, jeho myšlení a racionalitu. Na úrovni vědomí 275, vyšší mysli, zažívá člověk úplně jiný svět než na úrovni nižší mysli s úrovní 155. Úrovně vědomí hluboce ovlivňují všechny stránky jeho života. Jde o rozdíl natolik velký, že se téměř zdá, jako by šlo od dvě různé lidské civilizace, protichůdné, s jinými mezilidskými vztahy.

S přechodem od nižší mysli k vyšší klesá nezaměstnanost z téměř padesáti procent na pouhých osm. Klesá rovněž míra chudoby (z 22% na 1,5%) a dramaticky se taky snižuje kriminalita ( z 50% na pouhých 9%)

Každý člověk prožívá, vnímá a vysvětluje si svět a události v něm v souladu se svou převládající úrovní vědomí. Dále k tomu přistupuje sklon mysli interpretovat údaje a tvořit mezi nimi asociace. Všechny úrovně vědomí mají proto tendenci utvrzovat se samy v sobě a potvrzovat vlastní pravdivost. V praxi se to projevuje tím, že jsou lidé „věrní svému paradigmatu“ , tedy že předpokládají že svět je takový , jaký jej vnímají.

Duchovní vývoj se dostaví nikoliv proto, že něco nového získáme, nýbrž proto, že odstraníme překážky.

DALŠÍ KNIHY