Matěj Krupčík

Nastavení mysli

Autor: Carol Dwecková

Hodnocení: 2,5/5

Carol ve své knize popisuje, jaký je rozdíl mezi dvěma typy nastavení mysli – fixním a růstovým. Jak nás fixní nastavení drží při zemi a jak díky růstovému můžeme využít svůj potenciál. Dobrou zprávou je, že je růstové nastavení mysli naučitelné a díky tomu je možné změnit vlastní schopnosti a změnit se jako člověk.

+ Kniha obsahuje spousty příběhů lidí, jak jednoduchými kroky díky růstovému nastavení mysli změnili tok událostí ve svůj vlastní prospěch.

Upřímně jsem ale od této knihy čekal víc. V některých pasážích až zbytečně zdlouhavě popisuje skutečnosti, které se dají shrnout v několika větách.

 

Vybrané pasáže z knihy

Naše studie dokázaly, že lidé s fixním myšlením nepřiznávají a neodstraňují své nedostatky. 

Lidé s růstovým nastavením mysli výzvy nejen hledají, ale dokonce se v nich vyžívají. Čím je výzva větší, tím více se snaží. A nikde to není lépe vidět než ve světě sportu, kde můžete sledovat jak se lidi snaží a rostou.

Dávají-li lidé s fixním nastavením mysli před rozvojem přednost úspěchu, co se snaží ve skutečnosti dokázat? Že jsou výjimeční. Nebo dokonce nadřazení.

…Stručné řečeno, lidé kteří věří v jednou dané vlastnosti, cítí puzení uspět, a když se jim to povede, mohou cítit víc než pýchu. Mohou mít pocit nadřazenosti, protože úspěch znamená, že jejich vlastnosti jsou lepší než vlastnosti druhých. Za sebevědomím fixního nastavení mysli se však skrývá prostá otázka: jste-li někým, když uspějete, kým jste, když neuspějete?

DALŠÍ KNIHY