Matěj Krupčík

the dip

DOPORUČUJI!

Autor: Seth Godin

Hodnocení: 5/5

Než jsem si koupil tuto knihu, Setha Godina jsem v podstatě neznal. Úplnou náhodou jsem narazil na nějaké video na youtube a hned mě zaujaly jeho názory. Rozhodl jsem se koupit tuto knihu a rozhodně nelituji. Skvělá kniha!

Seth v této knize píše o momentech, kdy je vhodné vědět, jestli skončit s tím, co děláte nebo pokračovat dál. Nezáleží v jakém směru. Díky této knize dokážete poznat, v jaké životní situaci se právě nacházíte a kam nadále směřovat svojí cestu.

Moje hodnocení: Krátká úderná kniha, plná mouder, která má potenciál vám jistým způsobem změnit život.

Rozhodně doporučuji přečíst. 

Vybrané pasáže z knihy

This is very short book about a very important topic: quitting. Believe it or not, quitting is often a great strategy, a smart way to manage your life and your career. Sometimes, though, quitting is exactly the wrong thing to do. It turns out that there’s a pretty simple way to tell the difference.

Never quit something with great longterm potential just because you can’t deal with the stress of the moment.

The next time you catch yourself being average when you feel like quitting, realize that you have only two good choices: Quit or be exceptional. Average is for losers.

To be a superstar, you must do something exceptional. Not just survive the Dip, but use the Dip as an opportunity to create something so extraordinary that people can’t help but talk about it, recommend it, and, yes, choose it.

Short-term pain has more impact on most people than long-term benefits do, which is why it’s so important for you to amplify the long-term benefits of not quitting. You need to remind yourself of life at the other end of the Dip because it’s easier to overcome the pain of yet another unsuccessful cold call if the reality of a successful sales career is more concrete.

the dip - seth godin

DALŠÍ KNIHY