Matěj Krupčík

Unshakeable

Autor: Tony Robbins

Hodnocení: 4/5

Kniha s podnázvem „YOUR GUIDE TO FINANCIAL FREEDOM“ přesně vystihuje její účel. 

Tato kniha je obsáhlým průvodcem pro všechny, kteří se zajímají o své peníze a chtějí využít možnosti investovat svoje prostředky, velmi rozumným a pochopitelným způsobem. 

Tony je neuvěřitelným člověkem, který je spoustou známých osobností nazýván „super-human“. Jeho motivační schopnosti, životní zkušenosti a úspěchy ho dělají kvalifikovaným koučem na vaší cestě k finanční svobodě, a nejen finanční.

Tonyho určitě doporučuji sledovat. V jeho názorech je spousta síly a pozitivní energie.

Poznámka: 100% peněz vydělaných z prodeje této knihy věnuje Tony na dobré účely. Konkrétně americké organizaci která poskytuje jídlo lidem, kteří jsou v nouzi.

 

Vybrané pasáže z knihy

We’ve all read stories about movie stars, musicians, and athletes who earned more money than God yet ended up broke becouse they didn’t know how to invest that income.

If you want to be certain that you’ll never lose money in the financial markets, you can keep your savings in cash- but then you’ll never stand a chance of achieving financial freedom.

By investing in stock, you’re making the shift from being a consumer to being an owner. If you buy an iPhone, you’re a consumer of Apple products; if you buy Apple stock, you’re an owner of the company – and are entitled to a percentage of its future earnings

I’ve studied the most successful people in many different fields, including investing, business, education, sports, medicine and entertainment, and what I’ve found again and again is that 80% of success is psychology and 20% is mechanics.

Everything in life either grows or dies. That goes for relationships, businesses, or anything else. If you don’t keep growing, you’ll become frustrated and miserable, no matter how many millions you have in bank. In fact, I can tell you the secret to happiness in one word: progess.

DALŠÍ KNIHY