Matěj Krupčík

Konec stárnutí

DOPORUČUJI!

Autor: David A. Sinclair

Hodnocení: 5/5

Konec stárnutí – Proč stárneme a proč už nemusíme

Tento druh knih mě neuvěřitelně baví. Vždycky rád hltám informace o tématech, které ovlivňují zdraví a život. Stárnutí se navíc týká nás všech, takže to pro mě má obrovskou hodnotu. 

Co mi přišlo obzvlášť hodnotné, mimo informací jak se chovat, co dělat, jak se stravovat a nestravovat a dalších, že se David zamýšlí i nad tím, jak by vypadal svět, ve kterém by se lidé dožívali 120 – 130 let (Což podle Davida není vůbec nereálné a právě se nacházíme na prahu tohoto poznání). Ať už z ekonomického nebo globálního hlediska.

Kniha je nabitá informacemi od principů stárnutí na úrovni  makromolekulární biologie, až po zjevné příčiny každodenního života.

Knihu rozhodně doporučuji. 

Vybrané pasáže z knihy

Spojené státy vynakládají každý rok stovky miliard dolarů na boj s kardiovaskulárními chorobami. I kdyby se nám však podařilo vyléčit všechny případy kardiovaskulárních chorob najednou, nemělo by to na průměrnou délku života velký vliv. Život bychom tím v průměru prodloužili pouze o jeden a půl roku. Totéž platí pro rakovinu.

…Právě proto jsou dnešní řešení zaměřující se na léčbu jednotlivých nemocí velmi nákladná, ale nepřinášejí kýžený pokrok v prodlužování zdraví.

Kdybych vám měl po pětadvaceti letech výzkumu stárnutí a přečtení tisíců vědeckých článků poradit jednu věc, která vám zaručeně přinese déletrvající zdraví a s jejíž pomocí si ihned začnete zvyšovat šance na delší život, byla by to tahle: jezte méně často.

Metformin stejně jako rapamycin napodobuje působení kalorické restrikce… Studie,které se zúčastnilo více než jednačtyřicet tisíc uživatelů metforminu ve věku šedesát osm až jednaosmdesát let, zjistila, že tento lék snižuje pravděpodobnost demence, kardiovaskulárních chorob, rakoviny, stařecké fragility i deprese, a to docela výrazně. 

A nejde jen o čísla. Zmíněným lidem jeden jediný bezpečný lék, který stojí méně než šálek mizerné kávy, výrazně zlepšil život.

Konec stárnutí

DALŠÍ KNIHY