Matěj Krupčík

The subtle art of not giving a f*ck

DOPORUČUJI!

Autor: Mark Manson

Hodnocení: 4,5/5

Občas se rozhoduji, jestli koupím knihu v češtině nebo dám přednost originálu. Předpokládal jsem, že se v ní nebude objevovat příliš odborných termínů, tak jsem zvolil originál.

Četl jsem několik takzvaných „self-help“ knih a i přestože do nich tato kniha patří, zařadil bych jí na opačnou stranu tohoto spektra.  Na stranu ze které doporučuji začít.

Mark velmi nekonvenčním, zábavným a čtivým způsobem popisuje možnosti, jak přistupovat k životu bez nutnosti si ho zbytečně komplikovat. Markovým cílem je ukázat vám, jak žít spokojenější a sebevědomější život.
 

Vybrané pasáže z knihy

Life is essentially an endless series of problems. The solution to one problem is merely the creation of another

Who you are is defined by what you’re willing to struggle for.

We all have values for ourselves. We protect these values. We try to live up to them and we justify them and maintain them. Even if we don’t mean to, that’s how our brain is wired…If I believe I’m a nice guy , I’ll avoid situations that could potentially contradict that belief.

Pleasure is great, but it’s a horrible value to prioritize your life around. Ask any drug addict how his pursuit of pleasure turned out. Ask a man who almost ate himself to death how pleasure helped him solve his problems.

In a sense, you could say that Buddhism encourages you to not give a fuck. It sound wonky, but there are some psychological benefits to this approach to life. When we let go of the stories we tell about ourselves, to ourselves, we free ourselves up to actually act (and fail) and grow.

When the student admits to himself, „You know, maybe I’m not a rebel; maybe I’m just scared,“ then he’s free to be ambitious again. He has no reason to feel threatend by pursuing his academic dreams and maybe failing.

DALŠÍ KNIHY