Matěj Krupčík

Jak jsem se vypořádal s onemocněním a jak se rychle dostat z běžných nemocí.

Upozornění:

Informace v tomto článku nejsou lékařské rady. Tento článek má pouze informativní účely. S léčbou nemocí se vždy poraďte se svým lékařem. 

Úvod

Pokud si dobře vzpomínám, mé poslední onemocnění bylo v roce 2018, kdy jsem byl týdny v opravdu velkém pracovním stresu bez dostatku sportu a s nekvalitním spánkem. Tento koloběh velkého stresu bez dostatku psychického odpočinku, bez překvapení, vyústil až ve chřipku s několikadenní horečkou. 

Stres a nemoc

Možná to sami znáte, že jste onemocněli ve chvíli, když jste dokončili poslední náročnou zkoušku ve škole nebo splnili náročný pracovní úkol, který vám nedával dlouhé týdny spát. 

Hezky to napsal profesor Pavel Kolář ve své knize Posilování stresem: 

Pavel Kolář

“Pokud jede organismus delší dobu na plný výkon, je pod dlouhodobým stresem, a najednou vysadí, “zhroutí se”. Zná to téměř každý. Měsíc jedete v plné zátěži, staráte se o nemocné rodiče, chodíte do práce, obstaráváte děti, a jakmile vysadíte a tahle povinnost vám odpadne, padnete i vy – organismus “se zhroutí”…

Například když odjedem na dovolenou a těšíme se, jak si užijeme volna. Může se ale stát, že onemocníme, dostaneme se do úzkostných stavů, organismus nám vypoví. Znají to i někteří studenti po státních zkouškách. Zkrátka bojovník často padá po boji.”

Náš organismus má svoje regulační procesy, které ve stresových situacích ovlivňují energetické a imunitní funkce. Dokud stres probíhá, tak náš organismus vyplavuje hormony včetně kortikoidů a endorfinů, které nás udržují v provozuschopném stavu, ale naše imunitní funkce se oslabují. 

Po ukončení stresového období a vidině zaslouženého odpočinku se organismus náhle přelaďuje do odpočinkového módu, a v tu chvíli organismus vypustí poslední zbytky sil a tělo pod dlouhodobým náporem “lehne”. 

Tento důvod je z mého pohledu příčinou, proč jsem se až nyní, po dvou letech, nakazil Covidem. Zrovna ve chvíli kdy jsem dodělával dlouhodobý pracovní úkol, jsem se nakazil.

To nebude náhoda.  

Nicméně, co bych to byl za biohackera, kdybych se s pomocí vědy nesnažil dostat z onemocnění co nejrychleji.

Tento článek obsahuje informace jak jsem se s nedávným pandemickým onemocněním vypořádal za 3 dny, a jak můžete jednoduchými kroky zkrátit průběh jakékoliv z běžných nemocí na minimum.

Protokol

Z mého pohledu jedny z nejlepších doplňků stravy při pomoci v boji proti nemocem, stejně tak jako prevence před příchodem běžných onemocnění.

NAC – 600 mg/ 2x denně

Vitamin D3 – 10 000 UI/ den

Betadine (roztok 100 mg/ml) – Nosní sprej a kloktání; 1 čajová lžička betadinu + 90 ml vody, 2-3x denně

Zinek – 45 mg/den

Vitamin C – 500mg/den

Propolis tinktura – ranní kloktání

Echinacea – výluh 2x denně

Hovězí kostní vývar – 1x denně 400 ml

(Bližší informace k látkám za moment.)

Jak to začalo 

Už první ráno před příchodem jakýchkoliv příznaků se mi zdálo, že něco není v pořádku. Obával jsem se, že jsem chytnul nějakou rýmičku. Dávalo by to vzhledem k okolnostem smysl. 

Z toho důvodu jsem nelenil a na lačno vypil 600 mg NAC rozpuštěného ve vodě, vykloktal roztokem propolisové tinktury a přijal 3000 IU vitamínu D3 a multivitamín od firmy Reflex. 

Po dopoledním programu jsem po poledni přišel domu a během hodiny nebo dvou jsem cítil, že přichází horečka. 

 

Aktivace plánu proti nemoci

Navečer jsem vypil hrnek vývaru a započal jsem půst. 

Už dlouhé století koluje rčení: “Feed a cold, starve a fever” (Nakrmit nachlazení, vyhladovět horečku.) Podle toho jsem se první dny snažil řídit. 

První noc s horečkou nebyla příjemná. Lehká zmatenost a blouznění je součást, odjakživa jsem to tak měl.

Následující den byl poslední, který jsem absolvoval s horečkou. Do dvou odpoledne jsem držel půst, který jsem absolvoval o vodě s elektrolyty. Ve dvě jsem vypil dávku NAC a půl hodiny na to jsem vypil hrnek vývaru.

Dále během odpoledne jsem přijal vitamín D, u kterého jsem zvýšil dávkování na 10 000 IU a nějakou hodinu na to 40 mg zinku a později vitamín C. 

Po zbytek odpoledne jsem popíjel čaj z extraktu z Echinacea purpurea a navečer vypil druhou dávku NAC. 

Betadine

Velmi bezpečně se ví, že množení mnoha virů se v lidském organismu odehrává v nosních dutinách. Zamezit jejich množení je důležitý krok v ovlivnění virové nálože pro organismus. Betadine

Betadin obsahuje jód, který účinně a téměř okamžitě usmrcuje bakterie a viry, které se v nosní dutině množí. Roztok betadinu jsem využíval jako nosní sprej a kloktání. 

(Přestože studií na toto téma moc není, některé důkazy naznačují, že betadine účinně snižuje virovou nálož při onemocnění) [1]

Díky jeho schopnosti usmrcovat viry a bakterie se jeví betadine jako vhodný přípravek na použití při prvních projevech onemocnění jako je rýma a jiných virových a bakteriálních nemocí. 

Den druhý  

Druhý den probíhal velmi podobně s rozdílem, že horečka odešla. 

Půst jsem opět držel až do půl druhé odpoledne a zakončil jsem ho kvalitním hovězím vývarem, kterého mám v mrazáku několik porcí. (Vždy se hodí mít nějaký do zásoby.)

Dávkování zinku jsem rozdělil do dvou částí 15mg + 30 mg později odpoledne.

Více o hovězím kostním vývaru v článku: Výživa u sportovců – na co by neměli sportovci ve stravě zapomínat 

Den třetí a čtvrtý

Třetí den byl poslední, ve kterém jsem měl lehce zvýšenou teplotu 37,1°C.

Tyto dva dny jsem ještě stále zachoval stejnou suplementaci jako předchozí dny s rozdílem, že u čtvrtého dne už jsem vynechal kloktání betadinu, nosní sprej jsem v každém případě nevypustil.

S malou nadsázkou by se dalo říct, že to bylo vše. S touto taktikou jsem byl od 4 dne v pořádku. Naschvál říkám s nadsázkou. Člověk samozřejmě cítí, že ještě není 100% zdravý, ale většina příznaků odezněla a já se cítil na 90% ready. 

Podpora imunity a aktivní boj s nemocemi.

Suplementy které jsem zvolil nejsou vybrané náhodou. Tyto doplňky se ukázaly jako výborný pomocník, který zkracuje dobu zotavení z nemocí a zároveň fungují jako prevence před běžnými nemocemi. 

Pokud se tedy sami snažíte z covidu dostat nebo jen věnujete pozornost prevenci, tyto látky jsou pro vás nezbytnost.   

 

ZINEK 

Působí jako signální molekula pro imunitní buňky a zároveň jako mediátor vrozené imunity. Zinek je zásadní pro normální vývoj a funkci buněk zprostředkovávajících nespecifickou imunitu, jako jsou neutrofily a NK buňky. Nedostatek zinku negativně ovlivňuje rozvoj získané imunity, protože brání růstu a některým funkcím imunitních buněk. [2] [3]

Forma: Mezi biologicky dobře vstřebatelné formy se řadí pikolinát zinečnatý a glukonát zinečnatý.

 

NAC

N-acetylcystein je aminokyselina, která má výborné mukolytické, imunomodulační a protizánětlivé účinky. Mukolytické účinky NAC zvyšují sekreci bronchiálního hlenu a snižují jeho viskozitu. Hlen dýchacích cest je dobře znám jako první linie obrany dýchacích cest proti patogenům, včetně koronavirů. [4] N-acetylcystein je zároveň prekurzorem důležitého antioxidantu glutathionu. Použití NAC zmírňuje projevy onemocnění a může také posílit imunitní systém, potlačit replikaci viru a snížit zánět. [4]

V roce 1997 De Flora et al prokázali, že perorální podávání NAC (600 mg, dvakrát denně) významně zlepšilo imunitu zprostředkovanou imunitními buňkami a významně snížilo frekvenci chřipky, stejně jako závažnost a trvání většiny příznaků. [4]

 

VITAMIN D3

Vitamín D není ve skutečnosti vitamín, ale steroidní hormon. Z epidemiologických studií se ukazuje, že většina lidí má vitamínu D nedostatek.

Vitamín D hraje v imunitě důležitou roli. Nízké hladiny vitaminu D jsou spojovány se zvýšením zánětlivých cytokinů a významně zvýšeným rizikem zápalu plic a virových infekcí horních cest dýchacích. [5] Ukázalo se, že suplementace vitamínu D v některých případech zlepšuje průběh onemocnění a snižuje pravděpodobnost těžkého průběhu. [6]

Dávkování: Mezi odborníky se doporučený denní příjem vitamínu D liší. 

Při akutní nemoci lze krátkodobě zvýšit dávkování až na 10 000 IU denně. 

Jako každodenní udržovací dávku přijímám kolem 2000 – 4000 IU.

Nejjednodušší možnost jak zjistit hladiny vitamínu D v organismu, je standardní odběr krve. Podle těchto výsledků je snazší upravit příjem vitamínu D.

BETADINE – Zmíněno v článku

 

ECHINACEA

Echinacea je širokospektrální imunomodulátor (schopnost měnit rozsah imunitní odpovědi), který moduluje vrozené i adaptivní imunitní reakce.

Příjem 450 mg extraktu z rostliny Echinacea má slibné účinky na podporu imunity. [7]

Výluhy (čaje) z echinacey mohou sloužit jako doplňková léčba na podporu imunity v době zvýšené potřeby a nároků na funkci imunitního systému těla. 

 

VITAMÍN C

Bezpochyby nejznámější antioxidant, který se ukázal jako nezbytný pomocník v prevenci a boji proti nejběžnějším nemocem. Vitamín C pomáhá organismu vypořádat se se zánětlivými molekulami, které při nemoci vznikají.

Vzhledem k jeho antioxidačním vlastnostem je vhodný pro osoby s psychicky náročnou prací a pro všechny, kteří prožívají zvýšené množství stresu. 

Závěr 

Imunita úzce souvisí se stresem. Pokud se nacházíte v dlouhodobějším stresu, doporučuji tyto doplňky využít a podpořit imunitu, která je pod náporem stresu oslabená.

Zdroje

  1. Arefin, M. K., Rumi, S., Uddin, A., Banu, S. S., Khan, M., Kaiser, A., Chowdhury, J. A., Khan, M., & Hasan, M. J. (2021). Virucidal effect of povidone iodine on COVID-19 in the nasopharynx: an open-label randomized clinical trial. Indian journal of otolaryngology and head and neck surgery : official publication of the Association of Otolaryngologists of India, 1–5. Advance online publication. https://doi.org/10.1007/s12070-021-02616-7

2. Prasad A. S. (2009). Zinc: role in immunity, oxidative stress and chronic inflammation. Current opinion in clinical nutrition and metabolic care, 12(6), 646–652. https://doi.org/10.1097/MCO.0b013e3283312956

3. Shankar, A. H., & Prasad, A. S. (1998). Zinc and immune function: the biological basis of altered resistance to infection. The American journal of clinical nutrition, 68(2 Suppl), 447S–463S. https://doi.org/10.1093/ajcn/68.2.447S

4. Shi, Z., & Puyo, C. A. (2020). N-Acetylcysteine to Combat COVID-19: An Evidence Review. Therapeutics and clinical risk management, 16, 1047–1055. https://doi.org/10.2147/TCRM.S273700

5. Weir, EK, Thenappan, T., Bhargava, M., & Chen, Y. (2020). Zvyšuje nedostatek vitaminu D závažnost COVID-19?. Klinická medicína (Londýn, Anglie) , 20 (4), e107–e108. https://doi.org/10.7861/clinmed.2020-0301

6. Oristrell, J., Oliva, J. C., Casado, E., Subirana, I., Domínguez, D., Toloba, A., Balado, A., & Grau, M. (2022). Vitamin D supplementation and COVID-19 risk: a population-based, cohort study. Journal of endocrinological investigation, 45(1), 167–179. https://doi.org/10.1007/s40618-021-01639-9

7. Zhai, Z., Liu, Y., Wu, L., Senchina, D. S., Wurtele, E. S., Murphy, P. A., Kohut, M. L., & Cunnick, J. E. (2007). Enhancement of innate and adaptive immune functions by multiple Echinacea species. Journal of medicinal food, 10(3), 423–434. https://doi.org/10.1089/jmf.2006.257

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vyhledávač
Komentář
Matěj Krupčík

Náš život je ovlivněn energií kterou máme na plnění každodenních úkolů a náročných životních a pracovních výzev.

Když změníte množství energie kterou máte, ovlivníte jak se cítíte, co děláte, jak se chováte, jak se rozhodujete, jaké máte ambice – změní to váš potenciál. 

Sledujte mě na:
Podobné články

Najdete mě i na sociálních sítích

Tento příspěvek má 2 komentářů

Napsat komentář

Sport. Biohacking. Zdraví.

Chcete více? Chcete zjistit, jak být nepřemožitelní?
V newsletteru sdílím nejnovější články, biohacky,
vědecké studie, praktické tipy a mnohem více.