Matěj Krupčík

Microdosing - Měsíc na psychedelikách

Upozornění

Všechny informace v tomto článku jsou čistě k informativním účelům. V žádném případě nikoho nenabádám k užívání jakékoliv neznámé a zakázané látky.

Úvod 

Microdosing není žádný výstřel posledních měsíců. O microdosingu se mluví už dlouhé roky a proslavil se hlavně díky nerdům ze Silicon Valley, kteří využívají tuto praktiku na pravidelné bázi. I nespočet biohackerů a normálních lidí si tuto praktiku oblíbilo.

A není se čemu divit.

Co je microdosing?

Microdosing neboli mikrodávkování označuje praxi požití velmi nízké dávky psychedelické látky. Typické mikro dávky se pohybují ve zlomkách dávky, které jsou spojovány s výraznými změnami vizuálního a sluchového vnímání. O microdosingu se hovoří jako o tzv. “podprahové” dávce. To znamená, že jednotlivci mají za cíl užívat dávku, při které necítí žádné nebo minimální identifikovatelné účinky psychedelik. Nejčastěji se užívá LSD nebo přírodní látka z hub s názvem psilocybin.

Proč microdosing?

Existuje nespočet lidí, kteří mají z psychedelik obrovský respekt (včetně mě) a nikdy by se neodvážili absolvovat “trip” s LSD nebo hub s psilocybinem. 

Nicméně, představa toho že si vezmou jen zlomek dávky, která ovlivní organismus na buněčné úrovni a dokáže je z dlouhodobějšího hlediska udělat chytřejšími, kreativnějšími, komunikativnějšími, optimističtějšími a šťastnějšími, je úplně něco jiného.

Můj protokol

Celý proces přípravy je na delší vyprávění. 

Pouze ilustrační foto. Toto není lysohlávka s obsahem psilocybinu.

Co je podstatné, že jsem zvolil právě psilocybin, protože věřím, že co nám příroda nabízí, má svoji hodnotu a jistým způsobem i poselství. Přírodní látka bude vždycky více, než uměle syntetizovaná. Už jen kvůli energii, kterou v sobě přenáší. 

Nevěřím tomu, že by tyto látky mohly nadělat víc škody než užitku, ale nechtěl jsem do toho nadšeně bezhlavě naskočit bez předem stanoveného účelu. 

Lidé konzumující mikrodávky psychedelik využívají tuto praktiku na podporu produktivity, kreativity, empatie, společenské komunikace a zlepšení emocionální rovnováhy.

Mým primárním cílem bylo nakopnout kreativitu, produktivitu a být více extrovertní.

Nastavený protokol vyžadoval začít s minimálním množstvím, dávkovat každý druhý den a postupně navyšovat dávku až do chvíle než trefím svůj “sweet spot”.

Nekonzumoval jsem přímo houby, ale takzvané “truffles” což je vývojové stádium hub ještě před tím, než vyrostou nad zem.

Co bylo obzvlášť důležité, že bylo potřeba na měsíc úplně vyřadit z jídelníčku kofein a alkohol. Tyto dvě substance mohou s psilocybinem negativně reagovat v některých regionech mozku a vyvolat tím negativní reakce jako je např. zvýšená úzkost.

Jak to ve skutečnosti probíhalo

Říká se, že psilocybin pomáhá otevřít bránu mezi vědomím a podvědomím. Bude to pravda, jen to v těchto dávkách nepoznáte. Aspoň ne hned a zřetelně.

Některé studie ukazují, že psilocybin zlepšuje komunikační síť v celém mozku a konektivitu synapsí mezi jednotlivými mozkovými centry a zároveň se mluví o zlepšené spojitosti mezi mozkem srdcem a vnější energií.

Psilocybin

Ilustrace účinku psilocybinu na mozek

Obrázek vlevo je ilustrace spojení jednotivých mozkových center za normálních podmínek.
Obrázek vpravo reprezentuje spojení jednotlivých regionů mozku a ukázku tvorby nových spojení mezi oblastmi, které mezi sebou dříve nekomunikovali.

Za celý měsíc jsem se necítil v žádném fyzickém ohledu jinak. Necítil jsem nabuzení, potřebu víc komunikovat ani jiné znatelné projevy. Přesto se něco dělo.

Sám sobě chci vždy přinášet objektivní informace a pocity. Přistupuji ke všem látkám, suplementům a jiným expetimentům s vlastním tělem velmi kriticky. Snažím se nebýt ovlivňován domnělými účinky, jen protože by to tak mělo být. Chci mít vlastní pocity, vlastní zkušenosti.

V tomto případě jsou to pocity, které se velmi těžko reprodukují.

Kdybych měl tento měsíc shrnout do pár vět, tak povím, že cítím větší propojení. Jak sám se sebou, tak s přírodou a energií, kterou v sobě má.

Myšlení jako takové se nijak nezměnilo, přesto jsem pozoroval jak se myšlenky stávají jasnější, méně chaotické a uspořádanější. Cítil jsem se více optimističtěji. 

Ale hlavně, dostal jsem neskutečně moc zajímavých nápadů. 

Vím, že nápady jsou nic bez uskutečnění, ale dává to jasný signál, že lze mysl regulovat a není to pouze chaos a změť náhodných myšlenek. Odtud se dá dobře pracovat, protože jak se říká: “Nápad nevymyslíš”.

Co je však obzvlášť zajímavé, že nejznatelnější efekt byl vždy v den bez dávky. Jako by v den dávky mysl v podvědomí sbírala informace a energii a v den bez dávky všechno vypustila do vědomí.

Velmi zvláštní, ale zajímavý pocit.

Microdosing
Credit : Reddit

Znatelnější benefity

Optimismus — Velmi často jsem měl ten “Don’t worry” pocit. Měl jsem chuť se víc usmívat a být milejší. Vždycky je důvod si na všem hledat to pozitivní. Microdosing, zdá se, má k tomu efektu velmi blízko.

Meditace — Meditaci praktikuji na denní bázi. Co jsem brzy zaregistroval bylo větší propojení s vlastními myšlenkami a tzv. “Mindfulness”. Meditace byla klidnější, hlubší a přítomnější.

Vděčnost — Každý večer jsem si sedl a napsal tři věci, za které jsem ten den vděčný. Tato praktika mi v souvislosti s mikrodávkami dávala vnitřní pocit velké vděčnosti za všechno co se mi v životě děje, za lidi které znám, za možnosti které mám a za dary přírody 🙂

Soustředění—Jsem si jistý, že to souvisí s uspořádáním myšlenek. Je jednodušší ignorovat rozptýlení a zůstat soustředěný po delší dobu.

Pokračování? 

Potenciál microdosingu je ještě mnohem větší, než jsem byl na první zkoušku schopen zaregistrovat.

Existují další protokoly, jiné substance, varianty dávkování a možnosti hodnocení efektů.

Využití ve stresově náročných situacích, při sportu atd.

Dalším vylepšením je brát k psilocybinu zároveň Hericium.

Hericium neboli Lion’s mane neboli Korálovec ježatý je další houba, která sice neobsahuje psychoaktivní látky, ale je studiemi potvrzený její efekt neurogeneze. To by mohlo mít přidaný efekt už k tak účinnému psilocybinu v souvislosti s propojením mozkových center a zlepšením kognitivních funkcí.

Neurogeneze je proces tvorby nových nervových buněk a spojování nových synapsí s dalšími částmi mozku.
Fyziologické okénko

Krátce k psilocybinu na závěr

Velká část populace, kouká na psychedelické látky do dnešního dne skrz prsty. Z dostupných i vědeckých informací se jeví psilocybin až moc dobře na to, aby byl vnímán s takovým odporem. Obnovené klinické studie ve státech, kde již není psilocybin zakázaná látka, ukazují, že může mít velmi zásadní terapeutický účinek při léčbě depresí, těžkých traumat a obdobných psychických poruch.

V žádném případě neuznávám zneužívání látky k rekreačním “tripům” a jiným účelům pro potěšení. 

Věřím, že nejen microdosing ale i asistovaná terapie psilocybinem změní společenské vnímání psychedelik. 

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vyhledávač
Komentář

Náš život je ovlivněn energií kterou máme na plnění každodenních úkolů a náročných životních a pracovních výzev.

Když změníte množství energie kterou máte, ovlivníte jak se cítíte, co děláte, jak se chováte, jak se rozhodujete, jaké máte ambice – změní to váš potenciál. 

Sledujte mě na:
Podobné články

Najdete mě i na sociálních sítích

Tento příspěvek má 6 komentářů

 1. Chami Peer

  napadá mě…myslím že toto by se mohlo dít i na bázi placeba. člověk se stane pozornější sám k sobě..tudíž víc v teď a tady ….synchronizují se hemisféry… prohloubí se blíž ke svému vlastnímu základu…a když jsme s ním spojeni – tyto příznaky se dějí samovolně. Já mám pocit že si generuji drogy permanentně – není to básnické je to fakt prožívané…přitom jsem vegetarián abstinent a nic silnějšího než matchu do sebe nedostávám…- vlastně mi moji blízcí často nevěří že na něčem neujíždím…a přitom jde jen o nastavení mozku, měnění dechových vzorců, omezené jídlo a jiné drobnůstky. Mám pocit a zkušenost že i jen představou požití něčeho si můžeme navodit stav který by po požití následoval. Ale děkuji za tento příspěvek – jsem experimentátor a mám v plánu to brzy vyzkoušet nejen v představách:) Takže díky i za odkaz:) Vyzkoušel jste i něco dalšího? Nějaké další poznatky?:) s přáním radostí protkaných dní Tereza

 2. Vítězslav Konečný

  Jak se jako lajk dostanu k této terapii, když bych to chtěl vyzkoušet ?

   1. Jana

    Zdravím, taky jsem se pokoušela si zde objednat, ale nejde mi zaplatit,
    můžete mi, prosím, poradit? Děkuji 🙂

 3. Al

  Microdosing asi v pohodě, ale nezavrhoval bych ani větší dávky. Trip na houbách mnoha lidem změnil život (k lepšímu).

Napsat komentář