Matěj Krupčík

Biohacking

Co je to biohacking? Život plný energie

Co je to vlastně ten biohacking?

Bláznivý název něčeho, co není bláznivé ani trochu.

Všichni chtějí mít více energie, kvalitnější spánek, silnější vůli, lepší paměť, být odolnější, lépe se soustředit, být méně ve stresu, zlepšit svůj fyzický výkon, žít déle a být zdraví a šťastní

Jednoduše být lepší verzí sebe sama. 

Možnost zlepšit fungování vlastního organismu a získat tak větší množství energie.

O tom je biohacking.

Využití biohackingu může mít často efekt, který vám změní život. Jde o změny, vašeho těla, energie a mysli.

Otázkou je, proč nevyužít svého maximálního potenciálu, když je to možné?

Žít život plný energie a optimalizovat tělo a mysl ke stoprocentním výkonům je návykové, ale není to jednoduché. Na každém rohu na nás číhají pokušení a nástrahy, kterými si často i nevědomky podrážíme nohy. 

Může to být nedostatek kvalitního spánku, málo pohybu, pojídaní nezdravých potravin nebo i výběr těch, které nám neprospívají, přílišná sebeopatrnost či negativní “selftalk”. 

I pouhé myšlenky ovlivňují biochemické procesy v těle. Začněme ale nejdříve u těch nejzřejmějších fyziologických. 

Spánek — Strava — Pohyb 

Svatá trojice základů biohackingu. Na těchto třech pilířích stojí optimalizace lidské fyziologie. Pojďme se teď ve zkratce na všechny podívat.

Spánek

Z logického hlediska by dávalo smysl začít u spánku, protože to je fyziologický proces, při jehož absenci ztrácíme po velmi krátké době základní kontrolu nad svým životem. Nedostatek spánku může velmi rychle nabrat směr s fatálními následky. Jedna z mozkových funkcí selhávající pod sebemenší spánkovou deprivací je koncentrace. Smrtelné společenské následky selhání pozornosti se projevují nejzřetelněji v podobě mikrospánku za volantem. Při nedostatku spánku trpí všechny soustavy, orgány i tkáně ve vašem těle. Snižuje se fyzický výkon organismu, narušuje se neurosvalová aktivita, neurochemická rovnováha, mentální výkon, paměť, zvyšuje se pravděpodobnost deprese a panických úzkostí, některé až o 30 %. [1]

"Jednou z nejdůležitějších věcí k dlouhodobě kvalitnímu spánku je chodit spát a vstávat stále ve stejný čas bez ohledu na to, jestli je týden nebo víkend, a naspat osm hodin."
Doporučení

Pohyb

Na druhou stranu bez fyzické aktivity se kvalita našeho spánku rapidně sníží. Jen si vzpomeňte, jak jste spali když jste měli fyzicky těžký den, když jste byli na celodenním výletě nebo měli těžký trénink? Narůstající úroveň fyzické aktivity vede k postupnému nárůstu v množství NREM spánku. [2] NREM spánek je důležitý k regeneračním procesům v těle. Tedy k obnově fyzických sil. A díky procesu zvaný superkompenzace se vzbudíte silnější než kdy předtím. Proto je u sportovců spánek tak moc důležitý. 

Strava

Třetí neméně důležitou věcí je strava. Na rozdíl od spánku máme při přebytku stravy záchranou síť v podobě přeměny přebytečných kalorií, které tělo zrovna nevyužije, tudíž energie, v podobě tuků. I když spousta lidí to bohužel jako záchrannou sít nevnímá, spíš naopak. Spánek ale nic takového nemá. Není fyziologicky možné si naspat hodiny do zásoby. Evolučně nejsme na takový stav připravení. Proto už po sedmi dnech bez spánku začínají selhávat základní lidské funkce. Sedm dní bez jídla bude sice nepříjemných ale nic co by vás ohrozilo na životě. Nicméně ale strava hraje důležitou roli v metabolických procesech a dokonce i v těch mentálních.

Jak se ze spousty studií ukazuje, nevhodná strava ovlivňuje náš střevní mikrobiom, který je nezbytný pro životní procesy a představuje symbiózu na biochemické úrovni. Toto spojení trávícího traktu s nervovou soustavou a mozkem ovlivňuje naše myšlení a kognitivní funkce. [3] Strava a mikrobiom tak hrají důležitou roli při kontrole velmi integrálních segmentů naší neurobiologie, mentálního, behaviorálního a dokonce celkového zdraví, včetně paměti, deprese, narušení nálady a úzkosti. Tedy i změny chemie v mozku. 

Pravdou je, že v mnoha případech se jedná o přemíru konzumace rafinovaného cukru a nezdravých tuků v průmyslově zpracovaných potravinách, které střevní mikrobiom ničí. Stejně jako léky.

Naše tělo má neskutečně dobrou regenerační schopnost. Umí se vypořádat i s obrovskou fyzickou a psychickou zátěží, stejně tak má i schopnost uzdravovat bez nutnosti konzumace chemických přípravků v podobě léků.

Existují ale hacky, kterými lze všechny škody způsobené na těle i mysli napravit.

Biohacking není jenom o těchto třech směrech. Biohacking je o zdraví, dlouhověkosti, kognitivní funkčnosti (tedy mysli) a sebepozorování. Biohacking využívá poznatků vědy, učení starodávných kultur a našich předků. To oni byli první průkopníci toho, čemu mi dnes s oblibou říkáme biohacking. Jim šlo primárně o to žít lépe, kvalitněji a déle. To díky nim máme všechny vymoženosti dnešní doby.  

K tomu všemu se v následujících článcích dostaneme.

Svět biohackingu se vám právě otvírá.

Začněme tedy hezky postupně, spánkem.

Zdroje

1. WALKER, Matthew P. Proč spíme: odhalte sílu spánku a snění. Přeložil Filip DRLÍK. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2018. Pod povrchem. ISBN 978-80-7555-050-7.

2. WALKER, Matthew P. Proč spíme: odhalte sílu spánku a snění. Přeložil Filip DRLÍK. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2018. Pod povrchem. ISBN 978-80-7555-050-7.

3. Mark Obrenovich, Herleen Rai, Thriveen Sankar Chittoor Mana, Dorjee Shola, Benjamin McCloskey, et al. (2017) Dietary Co-Metabolism within the Microbiota-Gut-Brain-Endocrine Metabolic Interactome. BAOJ Microbio 2: 022.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vyhledávač
Komentář

Náš život je ovlivněn energií kterou máme na plnění každodenních úkolů a náročných životních a pracovních výzev.

Když změníte množství energie kterou máte, ovlivníte jak se cítíte, co děláte, jak se chováte, jak se rozhodujete, jaké máte ambice – změní to váš potenciál. 

Sledujte mě na:
Podobné články

Najdete mě i na sociálních sítích